Kolik stojí rekonstrukce koupelny a kuchyně?

Kolik stojí rekonstrukce koupelny a kuchyně? lis, 18 2023

Úvod do rekonstrukce koupelny a kuchyně

Pohroužit se do rekonstrukce koupelny či kuchyně může být značná výzva, i když víte, že na konci tohoto procesu vás čeká krásný, funkční a moderní prostor. K tomu, aby se z tohoto snu stal skutečnost, je však potřeba prokousat se nejen samotnou rekonstrukcí, ale také cenami. Už jsem to prošel, takže vám rád představím, s čím se můžete setkat.

Stanovení rozpočtu: úplný základ

Až příliš dobře vím, jaké je lákavé pustit se do rekonstrukce bez pevně stanoveného rozpočtu. Je to dobrodružství, které dost možná skončí fiaskem. Věřte mi, stát před dokončenou koupelnou a uvědomit si, že vám došly peníze na umyvadlo, není příjemné. Je důležité mít přehled o tom, kolik stojí materiály, pracovní síla, ale také nečekané výdaje. Dámy a pánové, učte se na mých chybách: KNOW YOUR BUDGET!

Výběr koupelny: malá koupelna versus palácová koupelna

Jednou z nejzásadnějších věcí, kterou jsem se naučil při rekonstrukci koupelny, je, že cena se odvíjí od toho, jak moc má skvostnou koupelnu chcete. Malá koupelna v paneláku s novým obkladem a baterií vás vyjde levněji než palácová koupelna s mramorovými dlaždicemi z Itálie a sprchovým boxem s vířivkou. A také si pohlídejte, jaké doplňky si do koupelny pořídíte. Je hodně lákavé do malé koupelny vměstnat tolik technických vychytávek, jako byste měli na starosti ISS, ale pamatujte: více není vždy lepší.

Realita rekonstrukce kuchyně: zábava versus finanční propadák

Podobně to funguje i s kuchyněmi. Je snadné představit si, že se pustíte do rekonstrukce své stávající kuchyně a změníte ji v něco, co by mohlo soutěžit s kuchyněmi z Gourmet magazínu. Ale když zjistíte, kolik vlastně stojí kuchyň s mramorovou pracovní deskou, skleněnými dveřmi a špičkovými spotřebiči, můžete si to rozmyslet jako já. Pracovní deska sice vypadá úžasně, ale krájení chleba na ní bude frustrující, pokud vám nebude stačit místo. Mimo účty za materiály a pracovníky je třeba mít na paměti i několik dalších věcí, jako jsou například úpravy elektroinstalace. S radostí vám oznámím, že jsem se to naučil na vlastní kůži.

Služby: spoléhat se na odborníky versus udělat to sám

Je samozřejmě lákavé ušetřit peníze tím, že se rekonstrukce pustíte sami, ale věřte mi, že to nemusí skončit dobře. Zdá se, že je laciné ohnout se a namontovat umyvadlo, ale když se podíváte na výsledek, můžete zjistit, že jste to udělali špatně, a skončíte na urgentním příjmu s tváří plnou silikonu, jako já. Pokud se nejedná o drobné úpravy, doporučuji si najmout odborníka. Sázet na kvalitní a odborné služby vám může ušetřit spoustu nervů, času a peněz na následné opravy.

Čas je peníz

Nakonec jsme se dostali k bodu, který mi přijde jako jeden z nejdůležitějších: ceně, kterou platíme svým časem. Nedávno jsem četl zajímavý článek, kde stálo, že každá minuta, kterou strávíme zařizováním a sledováním naší rekonstrukce, nás stojí něco málo přes 10 korun. Z toho vyplývá, že když si vezmete dovolenou na to, abyste sledovali rekonstrukci doma, stojí vás to nakonec mnohem více, než jste mysleli. A pak je tu ještě stres, který může přinést sledování průběhu rekonstrukce. Přátelé, opět vám to říkám z vlastní zkušenosti: PENÍZE NELZE VRÁTIT ZPĚT, ALE ČAS ANO!

Závěrečné myšlenky: kam jít dál

S rekonstrukcí koupelny či kuchyně jsou spojené náklady, které mohou překročit vaše finanční hranice, pokud nejste připraveni. Ale pokud dobře plánujete a jste ochotni investovat čas do hledání kvalitních materiálů a odborníků, může být výsledek nádherný a stojí za to. Moje slova končí, ale příběh o rekonstrukci koupelny a kuchyně nikdy neskončí. Takže ať už jste na jakémkoliv stupni tohoto procesu, držím vám palce!