Jak vybrat barvy v interiéru?

Jak vybrat barvy v interiéru? lis, 21 2023

Pochopení barevné psychologie v interiéru

Je neuvěřitelné uchopit, jak velký vliv může mít malá změna barvy na náš celkový dojem z interiéru. Jakmile se vrátíte domů po náročném dnu, cítíte se odlišně v koupelně modré barvy než v ložnici obložené teplými tóny. Barvy nás ovlivňují na psychologické úrovni, aniž bychom si toho byli vědomi. Modrá působí uklidňujícím dojmem, zatímco červená nás stimuluje a energizuje.

U mě je to ale trochu složitější. Miluji pastelové barvy - ty, co jsou tak jemné a lehké, že vás prostě nutí dýchat snadněji. Martin ovšem preferuje tmavější tóny, které se dle jeho slov potkávají se "věcností a krásou". Pak ovšem přichází na řadu kompromis - to je ten krásný moment, kdy se naše preference setkávají a vytváří jedinečnou kombinaci.

Ladění barev s vaším osobním stylem

Je dokázáno, že výběr barev, které v interiéru použijeme, je často přímým odrazem našeho osobního vkusu a stylu. Například, pokud jste někdo, kdo miluje přírodu, možná vás nejvíce osloví zelené tóny nebo barvy odpovídající kamenům, jako je šedá nebo hnědá. Jsou to takové ty barvy, které vás na první pohled neosloví, ale když je spatříte v harmonii s celým interiérem, uvědomíte si jejich pravou krásu. Stejně tak, pokud jste milovníkem historie a antikv, mohou se vám líbit teplé tóny, jako je zlato nebo sytá červená.

O sobě bych řekla, že se snažím najít rovnováhu mezi jednoduchostí a barvami. Miluji poměrně jednoduché a minimalistické designy, ale zároveň se nebojím mírně experimentovat s barvami. Jak Martin vždy říká: "Kláro, tvůj styl je jednoduchý, ale zároveň komplikovaný." Musíte vědět, že to je z jeho strany velký kompliment.

Využití barevných schémat v interiéru

Je celá řada způsobů, jak přistupovat k vytváření barevných schémat. Můžete vycházet z dominantního nábytku, jako je například velká pohovka nebo kávový stůl, nebo začít s malými dekorací, které pak postupně navzájem ladíte. Já osobně mám nejraději kombinaci obojího. Začínám s velkými kousky nábytku a přidávám menší doplňky, abych vytvořila kontinuitu.

Nezapomeňte, že je důležité zachovat rovnováhu mezi různými odstíny a tóny. Například, pokud použijete třeba výraznou červenou barvu, měla by být vyvážena nějakou neutrálnější barvou, jako je šedá nebo bílá. Je to hra o kontrastech a harmonii, kterou na vlastní pěst po chvilce zvládnete jako profíci.

Sledování trendů v designu interiéru

Svět designu interiéru je jako každý jiný, co se týče trendů. Jednou chvíli je tady něco "in" a hned na to přijde něco "out". Je skutečně důležité sledovat, co je právě v trendu, nejen kvůli tomu, abyste udrželi krok, ale také pro nové inspirace. Může to být zdroj nových nápadů, které by vám jinak mohly uniknout. Ať už jde o použití určité barvy, textury nebo konkrétního stylu, trendy jsou skvělým způsobem, jak občas trochu "otevřít oči".

Na druhou stranu, nezapomeňte na svůj osobní styl. Trendy, jakkoli jsou fascinující, nemusí být nutně pro každého. Já jsem například nikdy nebyla velkým fanouškem industriálního stylu, i když ho v posledních letech lidi milují. Doporučuji tedy kombinovat trendy s tím, co vám opravdu dělá radost.

Vliv osvětlení na výběr barev

Málokdo si uvědomuje, jak velký vliv má osvětlení na barevné schéma interiéru. Barva, která vypadá úchvatně při denním světle, může být naprosto nevýrazná nebo dokonce nepříjemná při umělém osvětlení. Je důležité toto zohlednit při výběru barev pro vaše pokoje.

Martin často přirovnává výběr barev k vaření. "Musíš myslet na všechny ingredience a jak budou spolu fungovat. A to je stejné s barvami a světlem." Takže vždy, když si vyberete barvu, nezapomeňte vzít do úvahy také osvětlení.

Tvůrčí tipy a triky pro práci s barvami

Takže teď už máte nějakou představu o tom, jak barvy ovlivňují naše vnímání prostoru a jak je můžete využít pro zvýraznění svého stylu. Ale co další kroky? Jaké jsou nějaké tipy a triky, které vám pomohou při práci s barvami?

Asi nejdůležitějším tipem je nebojte se experimentovat. Barvy jsou mezi námi, aby nám dovolilo být kreativní, vystoupit ze své komfortní zóny a přijít s něčím opravdu jedinečným. Pokud nejste jisti, souhra jakýchkoliv dvou barv vždy vypadá dobře. A když je toho příliš mnoho, neutrální odstíny fungují jako záchranář.

Nakonec bych chtěla dodat, že vybírání barev pro interiér není věda. Je to více umění plné tvořivosti, odvahy a v neposlední řadě - zábavy. Takže běžte, berte štětec (nebo rolku) do ruky a ponořte se do světa barev. A když se vám něco nepovede, já tady budu, abych vám pomohla se z toho zase dostat.