Jaký je rozdíl mezi UX a UI?

Jaký je rozdíl mezi UX a UI? lis, 18 2023

UI versus UX - Kdo je kdo?

Pokud se pohybujete v digitálním sémantičném vesmíru, jistě jste slyšeli o termínech UI a UX. Alespoň jedenkrát. Nebo dvakrát. Možná stokrát. Ale pořád nevíte, kdo je kdo a kdo dělá co. Tak jako já, Ladislav, jsem si pravidelně pletl klíč od auta s klíčem od domu, tak se mnozí z nás pletou v rozlišování těchto dvou pojmů. A je to chápání. UI a UX jsou, jak říkám, jako led a voda - oba jsou důležité pro vaši digitální strategii, ale každý má svůj vlastní jedinečný účel.

UI – Uživatelské rozhraní (User Interface)

UI, neboli uživatelské rozhraní, je paměťová karta vašeho oblíbeného videa. Je to všechno to, čím si film prohlížíme, od obalu, přes menu, až po samotné rozhraní videa. Stejně jako paměťová karta, i UI je vizuální prezentace produktu. Jedná se o fyzické prvky, které se podílejí na interakci uživatele s produktem. UI v době digitálního věku zahrnuje tlačítka, ovládací prvky, barevné schéma, typografii a všechno ostatní, co vám umožňuje používat webové stránky nebo aplikaci. Hodně jako klíč do auta - je to to, co vám umožňuje ovládat rozhraní vašeho vozu.

UX - Uživatelské zkušenosti (User Experience)

Na druhé straně, UX, tedy user experience, je příběhem filmu uložené na paměťové kartě. UX souvisí s tím, jak se uživatel cítí během interakce s produktem. Můžete mít krásné UI, ale pokud vaše webová stránka nebo aplikace není pohodlná k použití, uživatelé odejdou. Stejně tak můžete mít klíč do auta, který je hezký na pohled, ale pokud se s ním autu neotevřete, pravděpodobně ho vyhodíte z okna. Proto je UX tak důležitý - zkušenost uživatele je to, co motivuje uživatele k návratu.

Přístup k UI a UX - Rozdělit a panovat

Přístup k UI a UX je tak odlišný jako přístup k vaření a jídlu. Když vaříte, musíte se zaměřit na konkrétní ingredience a metody přípravy. Když jíte, záleží na tom, jak jídlo chutná a jak se cítíte. UI je o detailu, UX je o emoci. Vzpomínám si na příběh, kdy jsem poprvé navrhl webové stránky. Byl jsem tak ponořen do vytváření krásného rozhraní, že jsem úplně zapomněl na UX. Když jsem prezentoval stránky klientovi, byl ohromen jejich vzhledem, ale když začal klikat, zjistil, že navigace je hrozně složitá. To byla lekce pro mě. UX a UI musí spolupracovat, aby vytvořily harmonickou digitální zkušenost.

Barevná paleta v UI

Samotná barevná paleta je v UI neuvěřitelně důležitá. Volba správných barev může výrazně ovlivnit zkušenost uživatele. To je jako s autem - můžete mít luxusní sportovní auto, ale pokud je růžové barvy s duhovými pruhy, pravděpodobně se na vás lidé budou dívat divně. Stejně tak na webu.

Jak UX ovlivňuje dlouhodobý úspěch produktů?

Myslím, že UX hraje klíčovou roli v dlouhodobém úspěchu produktů. Berte to takto - pokud jdete do restaurace a jídlo chutná dobře, ale obsluha je hrozná, pravděpodobně se tam znovu nepodíváte. Stejně tak, pokud je použití produktu frustrující, uživatelé ho opustí, i když je vizuálně přitažlivý. UX je jako obsluha v restauraci - je to ten, kdo určuje, zda se hosté vrátí.

Praktický příklad UI a UX

Vraťme se k paměťové kartě s filmem. Například máte kartu s filmem Avengers Infinity War. UI je design obalu karty, tisky na kartě a všechno ostatní, co vám umožňuje používat kartu. Jak se vám karta líbí vizuálně, jak se vám drží v ruce - to vše je UI. Ale jak se cítíte, když si prohlížíte menu, jak snadno můžete přeskakovat mezi scénami, jak se vám líbí konečný výsledek, tedy film - to vše je UX.

Který je významnější - UX nebo UI?

Závěrem bych rád zmínil, že žádný z nich není významnější než druhý. Stejně jako nemůžete mít dobrou restauraci bez dobrého jídla a dobré obsluhy, nemůžete mít dobrý digitální produkt bez dobrého UI a UX. Jediný rozdíl je, že UI je více o vzhledu produktu, zatímco UX je o tom, jak se cítíme, když ho používáme.

Závěrečné myšlenky

UI a UX jsou jak klíč od auta a klíč od domu. Obě jsou důležité, obě mají svůj vlastní účel, ale zároveň jsou odlišné. Bez klíče od auta byste nemohli řídit a bez klíče od domu byste nemohli vejít dovnitř. Stejně tak, ani web nebo aplikace nelze fungovat bez dobrého UI a UX. Takže, ať už jste tvůrce, návrhář nebo koncový uživatel, pamatujte si, že jak UI, tak UX jsou důležité pro úspěch každého digitálního produktu.