Jak si zařídit malý pokoj?

Jak si zařídit malý pokoj? lis, 18 2023

Výběr nábytku do malého pokoje

Říká se, že malý pokoj může být útulnější než velký, ale to platí pouze pokud je dobře zařízen. První věc, na kterou se zpravidla zaměřujeme, je nábytek. U nábytku platí pravidlo, že méně je někdy více. Zapomeňte na obří postel, která by zabrala celý prostor, a raději hledejte kompaktní řešení. Velmi oblíbená jsou multifunkční kusy nábytku, které slouží například jako postel a zároveň jako úložný prostor. Takový nábytek je jako stvořený pro malý pokoj. Když už jsme u toho úložného prostoru, snažte se ho využít naplno. Spousta věcí se dá uschovat pod postel, pokud máte takovou možnost. A moje oblíbená rada? Zapomeňte na klasické noční stolky a nahraďte je menšími nábytkovými kousky. Například moje dcerka Jaroslava má u postele jen malý stoleček, který nám vyrobil táta. A má to své kouzlo!

Pořiďte vhodné osvětlení

Osvětlení je další klíčový prvek, který rozhoduje o tom, jak se v malém prostoru budeme cítit. Snažte se co nejvíce využít přirozené světlo, protože to prostor opticky zvětšuje. Tmavé zákoutí malé pokojovky se díky němu najednou zdají být prostornější. Kromě přirozeného osvětlení si můžete pořídit ještě několik malých lampiček, které dodají pokoji útulnost. Jen nezapomeňte, že velký lustr na stropě by mohl pokoj spíše zmenšovat. Vybírejte svítidla, která jsou vhodná pro váš pokoj. Tedy drobná, nenápadná a dobře svítící. Do malého pokoje je lepší vybrat více menších zdrojů světla než jeden velký. A kdo ví, možná vás právě světlo kreativně inspiruje. Já sama mám v ložnici malou lampičku, která vytváří útulnou atmosféru právě v okamžicích, kdy se chystám na noční odpočinek.

Barvy a tapety pro malý pokoj

Barvy a tapety hrají v malém pokoji velkou roli. Jelikož je prostor omezený, je třeba s barvou zacházet opatrně. Bílá a světlé pastelové tóny jsou pro malý pokoj ideální. Dodají mu vzdušnost a opticky jej zvětší. Pokud máte rádi výraznější barvy, klidně si je dopřejte, ale na menší plochách a v menších dávkách. Co se týče tapet, platí pravidlo, že menší a jemnější vzory pokoje zvětšují, zatímco velké a výrazné vzory mohou prostor zmenšit. Zvolte tedy tapetu s jemnějším vzorem, která pokoj "rozšíří". U sebe doma mám v malém pokoji tapetu s jemným květinovým vzorem, která dodává pokoji na rozměru a navozuje příjemnou atmosféru.

Budujte výšku

Využívejte výšku místnosti. Regály a police, které jdou až ke stropu, vás překvapí, kolik úložného prostoru dokážou v malém pokoji vytvořit. V prostoru pod stropem můžete skladovat věci, které nepotřebujete každý den, například sezónní oblečení nebo povlečení. Krásně totiž poslouží vysoké, úzké regály, které naberou hodně věcí a zabírají malý prostor. Jen si dejte pozor, aby pokoj nepůsobil příliš stísněně. Nezapomeňte na to, že se cítíme lépe v prostoru, který není přeplněný. Osobně mám zkušenost, že pokud mám vysoké regály plné knih až po strop, působí mi to útěkem od reality, což je při čtení někdy velmi příjemné.

Dejte prostoru zrcadlům

Zrcadla jsou dalším trikem, jak opticky zvětšit malý pokoj. To nejlepší na nich je, že mohou být skvělým designovým prvkem, který dodá pokoji originalitu. Většina z nás má zrcadlo přednostně v koupelně či předsíni, ale co takhle ho umístit do ložnice, do obýváku nebo dokonce do kuchyně? Velké zrcadlo na stěně za jídelním stolem nejen, že vizuálně zvětší prostor, ale zároveň zvýší intenzitu světla v místnosti. Mám u sebe doma velké zrcadlo v obýváku a dost často se stává, že se do něj dívá Max, náš pes, a je z něj hotový. Zrcadla tak mohou být nejen funkční, ale i zábavné.

Uspořádejte své věci

Dobré uspořádání může činit zázraky i v malém pokoji. Organizace je klíčem. Věci, které používáte často, by měly mít své stálé místo, kde je vždy najdete. Uložte je tam, kde jsou vám po ruce, tedy přímo do nábytku nebo na police. Vše, co nepotřebujete, můžete schovat do krabic a schránky, které pak můžete umístit třeba na vrchol skříně nebo do skříně. Ať už máte jakékoli schránky nebo koše, je dobré je mít samozřejmě stejně barevné a stejně velké, aby nebyl pokoj nepřehledný a nepořádný. Mám doma jednu takovou velkou skříň, to je moje zázemí, kde je všechno nasortované až do drobností a je to perfektní. Snažím se to tak udržovat, je to sice občas fuška, ale stojí to za to.

Stvůrce atmosféry: rostliny a dekorace

Jak umět dobře využít malý prostor se učíme roky. Taky jsem jednou začínala a místo rostlin jsem měla doma spoustu nepořádku. Dnes už to vím lépe. Mám ráda rostliny. Jsou nádherné, čistí vzduch a dodávají pokoji život. I v malém prostoru je můžete mít spoustu, jen je umístěte správně. Pár rostlinek na okně, nějaká v rohu a třeba jeden velký kus vedle televize. Víc toho nepotřebujete. Co se týče dekorací, určitě se nebojte je používat, ale vždy s mírou. Mně osobně se nejvíce líbí jednoduché dekorační předměty, které se hodí k základním barvám místnosti. Také mám v oblibě věci, které jsme si přivezli z cest, které nám evokují příjemné vzpomínky.

Vytvořte si útulný koutek

I malý pokoj si zaslouží útulný koutek. Perfektně poslouží malý pohovka nebo křeslo, které bude vaším oázou klidu. Místo, kde budete relaxovat, číst si knihu nebo si broukat s Maxem jako já. Do tohoto koutku můžete dát malý stolek a pár polštářků a vytvořit tak útulné zázemí. Nezapomeňte ale na to, že i takový koutek by měl být v souladu se zbytkem pokoje, aby nepůsobil rušivě. Věřte mi, nic není lepšího než se po náročném dnu zabořit do měkkých polštářů vašeho křesla a odpočívat.