Jak se stát UI designerem: Klíčové dovednosti a úkoly

Jak se stát UI designerem: Klíčové dovednosti a úkoly led, 9 2024

UI design: Víc než jen pěkné obrázky

V dnešní digitální éře, kdy aplikace a webové stránky hrají nezbytnou roli v našem každodenním životě, není role UI (User Interface) designéra jen vedlejší záležitost, naopak! Když otevřete jakoukoliv aplikaci na vašem smartphone, ponoříte se do světa barev, tlačítek, ikon a navigačních prvků, které byly všechny vytvořeny právě UI designérem. Nemělo by se to plést s UX (User Experience) designem, což je úzce spjaté, ale přesto rozdílné oblasti. Zatímco UX design se zabývá celkovým procesem a interakcí uživatele s produktem, UI design je o tom, jak věci vypadají a 'zda sedí lodička na vodu', jak by řekla moje Martina.

UI designer: Umelec s technickým srdcem

UI designér je jakýsi most mezi světem technologií a konečným uživatelem. Musí nejen rozumět principům designu, ale také technickým požadavkům a omezením. Například, vytváření uživatelských rozhraní pro mobilní aplikace vyžaduje znalosti o různých velikostech obrazovek a operačních systémech. A právě zde začíná ta pravá zábava! Kombinace kreativity a analytického myšlení - to je UI designer. Vždycky jsem si představoval, že kdyby byl UI design film, tak UI designér by v tomto kině stál za projekčním plátnem a přesně nastavil, co a jak divák uvidí, aby se na konci dočkal potlesku.

Co všechno dělá UI designer?

Práce UI designéra zahrnuje široké spektrum úkolů a není to jen o nakreslení pěkného tlačítka. Začínáme obvykle s pochopením zadání a potřeb klienta. Poté následuje tvorba wireframu, což je takový kostra aplikace nebo webu, a to dřív, než si vůbec poprvé zapneme nějaký grafický editor. A když už jsme u těch grafických editorů - to je samozřejmě naše hlavní hřiště. Ilustrace, ikonografie, typografie, barevné schéma - to všechno je v rukou UI designéra. A víte, co je na tom všechno nejlepší? Když mi po večerech, které věnuji dalšímu zdokonalování své práce, Martina řekne, že jsem se zase posunul o kousek dál. Znáte ten pocit, když váš pes Max přijde a pohladí se o nohu ve chvíli, kdy to opravdu potřebujete? Přesně tohle je to odměna za dobře odvedenou práci.

Základní dovednosti pro úspěch v UI designu

Dobrý UI designér se nestane přes noc. Je třeba skloubit různé dovednosti jako je grafický design, psychologie barev a pochopení způsobů, jak uživatelé přemýšlí a jak se cítí při používání aplikace nebo webu. Pozor! Je důležité nezapomenout na důraz na detail; protože i ten nejmenší pixel může rozhodnout o tom, zda bude tlačítko intuitivně použitelné, nebo uživatel zkoumá, kam na něm vlastně kliknout. Jak jsem se učil na svých vlastních projektech, trpělivost a schopnost vzít si kritiku k srdci jsou klíčové. A co teprve teamwork a komunikace? Ve chvíli, kdy se cítíte jak na hornické výpravě v hlubinách útrob komplexních projektů, důvěra a sympatie mezi kolegy může být jako baterka, která vám ukáže cestu ven.

Nástroje a software, který by měl UI designér ovládat

A když už mluvíme o pracovních nástrojích, tak tam je výběr opravdu široký. Adobe XD, Sketch, Figma, Invision - to všechno jsou nářadí, které vám pomohou přetavit vaši kreativitu v reálné prototypy a designy. Ah, ty krásné hodiny prozkoumávání nekonečných funkcionalit, které vám tyto programy nabízejí! Jako když jsem se pokoušel naučit Rostislava, jak si správně uvázat šněrovadla - to vyžaduje trpělivost a čas, než to dosáhnete dokonalosti. A věřte mi, že pokud zanedbáte učení se neustálým aktualizacím, můžete se velmi rychle ocitnout za bílou čárou ve sprintu technologických inovací.

Kreativní proces za vznikem efektivního UI

Kreativní proces je přímo srdcem práce UI designéra. A ne, nemyslím tím kreslení na papír tužkou a pak to vyfotit mobilem. Mluvím o brainstormingu, vytváření náčrtů, testování různých konceptů a iterací. Není to jen o tom, jak to vypadá; je to také o tom, jak to 'chodí'. No někdy to připomíná skládání Rubikovy kostky ve snaze najít tu pravou kombinaci prvků, která poskytne nejen estetický, ale i intuitivní zážitek pro uživatele. To si připomínám pokaždé, když se snažím vymyslet něco nového pro našeho Rostíka a zároveň, aby to bavilo i Maxe. Pokud pes skáče štěstím, víte, že jste na správné cestě, stejně tak v UI designu - když uživatelé používají vaše rozhraní a nečelí žádným překážkám, vy jste právě dosáhli svého malého vítězství.

Testování, testování a zase testování

Ano, narozdíl od pečení, kde výsledek uvidíte po chvíli v troubě, UI design vyžaduje nekončící sérii testů. A/B testování, uživatelské testování, heuristické hodnocení. A věřte mi, že to není jen o klikání - je to o sledování očí, měření času a analýze interakcí. A v tomto smyslu je testování jako hledání pokladu, jste neustále na vzrušující výpravě za objevením skrytých problémů a nalezením způsobu, jak je vyřešit. Stejně jako když hledáte klíče, někdy jsou právě tam, kde byste je nejméně očekávali, přesně pod nosem. Tyhle momenty jsou pro designéra nejodměňující.

Nejčastější výzvy v UI designu

UI design není vždy o výtvorech, které přímo zazáří v designérských galeriích. Mnohdy je to spíše maraton řešení problémů, než sprint k vítězství. Zůstávání v souladu s trend… Pokračujte ve čtení článku na mém blogu, abyste získali více podrobností o UI designu a jak se stát úspěšným designérem.

Pracovat jako UI designer v České republice

Práce UI designéra v České republice není odlišná od té ve světě. Síťování, udržování trendů, frekvence meetupů a konferencí na téma design a technologie rostou každým dnem. I když žijeme v Plzni, kde možná není taková koncentrace IT firem jako v Praze, příležitosti jsou tady. A zrovna nedávno, když jsme s Martinou a Rostíkem šli na procházku s Maxem, zazvonil mi telefon s nabídkou práce na projektu pro velkou českou firmu. To opravdu zvedlo mé sebevědomí a potvrdilo, že i mimo hlavní města můžete uspět.

Závěrečné myšlenky

UI design je fascinující oblast, která se neustále vyvíjí. S každým projektem se učíte novým věcem a neustále se dostáváte do kontaktu s nejnovějšími technologiemi a trend. Vytváření krásných, funkčních a intuitivních designů, které dělají život jednodušším, je nesmírně odměňující. Když se pak dívám na Rostíka, jak s nadšením používá aplikaci, na které jsem pracoval a Max se radostně toulá kolem něj, vím, že to, co dělám, má hlubší smysl. Takže jestli vás svět UI designu láká, nebojte se skočit do toho! Možná se jednoho dne v plzeňském parku potkáme, zatímco budete pokukovat po inspiraci pro váš další projekt. A to, dámy a pánové, je šťastný život UI designéra.