Jak efektivně rozdělit pokoj pro bratra a sestru

Jak efektivně rozdělit pokoj pro bratra a sestru pro, 18 2023

Úvod do dělení společného pokoje

Jak to řešit, když máte doma malý byt a vaše ratolesti, kluk a holka, musí sdílet jeden pokoj? Pomalu, ale jistě dochází k tomu, že se křehká hranice mezi panenkami a autíčky začíná bortit a je čas na akci. Dělba tohoto společného prostoru může být pořádná výzva, ale nebojte, pro všechno existují chytrá řešení. Navíc s trochou kreativity a plánování to bude zábava a výsledek může vypadat tak skvěle, že byste nejraději swapnula pokoj s dětmi. No dobře, možná jen na chvíli, dokud si poprvé nešlápnete bosou nohou na lego kostičku.

Plánování prostoru - klíč k úspěchu

Prvním a základním pravidlem je samozřejmě plánování. Chyťte papír a tužku, nebo pokud jste v digitálním věku, tablet, a pořádně si rozmyslete dispozice pokoje. Nezapomeňte si změřit všechny dimenze pokoje, včetně výšky! Dětské postele, skříňky, stoly, regály - to vše musí mít své místo. Najděte si inspiraci online, kde se můžete potopit do nekonečna řešení třeba i na Pinterestu. Pamatujte, že každé dítě by mělo mít vlastní prostor na spaní, učení a hraní. Stejně jako vlastní úložné prostory pro jejich cennosti, ať už jsou to plyšoví medvídci nebo karty Pokémon.

Vizuální oddělení pokoje

I když nemáte peníze na to, abyste postavili zdi, existuje spousta jiných způsobů, jak vizuálně rozdělit pokoj. Začněte třeba barvou - růžová pro holčičky a modrá pro kluky je už možná klišé, ale proč nezkusit pastelové barvy nebo trendy odstíny šedi s neonovými akcenty? Využít můžete i tapety, které mají neuvěřitelné vzory a dají se snadno aplikovat. Další možností jsou paravány nebo závěsy, které přidají trochu soukromí. Co se týče nábytku, tak knihovny nebo regály postavené uprostřed místnosti mohou posloužit jak jako rozdělovače, tak úložné prostory.

Vlastní koutky podle zájmů

Každé dítě by mělo mít prostor, kde může rozvíjet své zájmy a kam může uniknout před světem. Zřiďte tedy kreativní koutky podle toho, co vaše děti baví. Jestli máte malého malíře, postavte mu jeho vlastní umělecký ateliér s malířským plátnem nebo skicákem. Pro malého sportovce může být skvělým řešením nástěnka s plakáty jeho oblíbených sportovců nebo třeba miniaturní basketbalový koš. Holka, která miluje čtení? Pohodlné křesílko a lampička jí udělají velkou radost. Ať už jde o knihy, hudbu, sport, nebo kostýmy pro převlékání - každé dítě ocení, že má prostor, který je "jen jeho".

Nábytek a úložné prostory

Efektivní ukládání věcí je jako dobrá kouzelnická show - když je vše správně ukryto, zdá se místnost větší a organizovanější. Vybírejte nábytek s úložnými prostory jako jsou postele s šuplíky, lavice s úložným prostorem nebo regály s koši. Zkuste využít každý volný záchytný bod - poličky nad dveřmi, skříňky pod stoly, a dokonce i lze umístit úložné prostory na strop (ale to už berte s rezervou, jak znám děti, s oblibou by tam vyhazovali věci průběžně). Přes to všechno nezapomínejte, že jednoduchý přístup pro vaše děti je klíčový - jinak na pořádek můžete zapomenout.

Bytelná a herní zóna

Pokud je v pokoji dostatek místa, určitě vyhraďte část jako hřiště pro vaše potomky. Měkké koberce, vzdušné stany nebo dokonce horolezecká stěna - nechte vaši fantazii pracovat. Jen si představte, jak vaše děti lezou po stěně, zatímco vy v klidu popíjíte kafe (nebo spíše běháte s tlumočníkem, abyste jim vysvětlila, že nejsou Spider-Man). Herní zóna může zahrnovat také skluzavky, skákací hrad nebo houpací síť. Opět zde platí, že bezpečnost je na prvním místě – takže spíše žádné skákání z postelí, ať máte všichni klidnější spánek a celé to nemusíte řešit v nemocnici.

Fungující osvětlení pro všechny

Osvětlení v dětském pokoji má mít kromě funkčnosti také trochu fantazie. Existují různé typy osvětlení, které mohou rozjasnit pokoj, aniž by zbytečně prudila do očí. Příjemné stropní světlo s regulací světelného toku je must have. Nezapomínejte na lampičky u postele pro noční čtení nebo úkoly, které "úplně zapomněli" udělat během dne. A co třeba LED pásky pod postelí nebo kolem nábytku – to nejenom vypadá úžasně, ale také zabraňuje kolizím s nábytkem v noci při cestě na toaletu nebo na noční snack.

Vytvořte pravidla pro společné soužití

Dělení pokoje si žádá také nějaká ta pravidla a rozdělení odpovědností. Například, kdo dnes uklízí hračky, a kdo má na starost zalévání pokojové rostliny. Sdílení prostoru může být těžké, jak pro dospělé, tak pro děti – alespoň zde máme něco společného. Je důležité naučit děti respektovat soukromí toho druhého (ať už se jedná o nenadálé vniknutí do koutka s panenkami nebo neoprávněné používání herní konzole). Dejte jim to najevo pomocí krásného rozhovoru, klidného vysvětlení, doprovázeného vášnivým "nebo jinak...!", a samozřejmě více méně prázdné hrozby (kdyžtak je použijte jako poslední možnost).

Flexibilita a přizpůsobivost

Nakonec si pamatujte, že nic není vytesáno do kamene a pokoj bude pravděpodobně potřebovat obměnu každé pár let. Děti rostou, mění své preference, a co bylo včera úplně "in", může být dnes naprosté "out". Nábytek a dekorace, které se snadno mění, jsou tudíž velmi praktické pro takové změny. A co víc, s trochou šikovnosti (a možná trochou lepidla, hodně malých šroubků a tří pokusů), můžete dokonce dělat úpravy pokoje společně s dětmi, což také posílí rodinné pouto. Ne nadarmo se říká, že společná práce na domácím projektu drží rodinu pohromadě (nebo alespoň do té doby, než někdo omylem přilepí tapetu na psa).

Závěr - útulný a funkční sdílený pokoj

Vytvoření pokoje, který si kluk a holka budou moci společně užívat, je proces, ale výsledky mohou být pro obě strany velmi uspokojivé. Každý z nich by měl mít prostor, kde se cítí jako doma a ve kterém mají soukromí. Vytvářet prostor, který je nejen funkční, ale i aesteticky přitažlivý, vyžaduje invenčnost a trpělivost. A pomocí tipů v tomto článku můžete transformaci pokoje pro děti zvládnout hladce a s radostí. Připravte se na kreativní chaos, mnoho úsměvů a možná pár slz (ale ty se snažte udržet na uzdě). Na konci dne jsou to právě ty vzpomínky na společně strávený čas a vytvořený prostor, které mají největší cenu.