Co to je design interiéru?

Co to je design interiéru? lis, 18 2023

O co actually jedná design interiéru?

Design interiéru je oceňovaná forma umění a vědy, která se zabývá vytvářením esteticky přitažlivých a funkčních vnitřních prostorů. Není to jen přizdobování místnosti nebo shromažďování krásných předmětů. Je to o změně prostor, aby byly více funkční a pohodlné pro ty, kteří je používají. A to platí jak pro domácnosti, tak pro komerční prostory, jako jsou kanceláře, restaurace, hotely nebo obchody. A jak ve většině věcí v životě, i v designu interiérů, je důležitá rovnováha. Dům plný minimalistického nábytku může vypadat stejně špatně jako dům přeplněný rozmanitými kousky bez souhry.

Prvky a principy designu interiéru

Design interiéru je trochu jako vaření. Když máme všechny správné ingredience a postupujeme podle receptu, můžeme vytvořit něco úžasného. Ale co jsou vlastně tyto 'ingredience' v designu interiéru? Existují různé způsoby, jak nahlédnout na to, co tvoří dobře navržený interiér, ale nejčastěji se vše dá rozdělit do několika základních prvků, kterými jsou: prostor, forma, světlo, barva, textura a vzor. Každý z nich hraje klíčovou roli v celkovém estetickém a funkčním úspěchu designu.

K těmto prvkům pak přistupujeme s určitými principy, mezi něž patří rovnováha, kontrast, důraz, rytmus a jednotnost. Ironií je, že v designu interiéru - stejně jako ve vaření - někdy je třeba pravidla trochu porušit, abychom dosáhli požadovaného efektu. Ale abyste mohli pravidla porušit, musíte je nejprve znát.

Design interiérů versus dekorace interiérů

Mnoho lidí si myslí, že design interiéru a dekorace interiéru jsou totéž, ale to není pravda. Zatímco design interiéru se zabývá funkčností a strukturou prostoru, dekorace interiéru se zabývá estetikou toho prostoru po jeho vytvoření.

Používané styly v designu interiérů

Dokážeme rozlišit desítky stylů v designu interiérů a každý má své vyjímečné charakteristiky. Klíčové styly v designu interiérů zahrnují moderní, tradiční, rustikální, průmyslový, minimalistický, bohémský, scandinávsky atd. Každý styl přichází s vlastní sadou pravidel a charakteristik, které ho definují.

Role designéra interiéru

Designér interiéru je odborník, který má nepostradatelné dovednosti a schopnosti, aby dokázal zvládnout celý proces designu úspěšně. Nejenže musí pochopit, jak pracovat s prvkem prostoru a jak ho využít k jeho plnému potenciálu, ale také by měl dokázat pracovat s klientem, chápat jeho potřeby, požadavky a životní styl.

Design interiéru vlastníma rukama

Zatímco designér interiéru je profesionálem v oboru, není nutné ho najmout, pokud si chcete navrhnout svůj vlastní dům. Samozřejmě to vyžaduje určité znalosti a dovednosti - stejně jako správné nástroje. Ale pokud máte chuť, trpělivost a ochotu se učit, můžete dokázat neuvěřitelné věci.

Příběhy z mého života týkající se designu interiéru

Tak, jako každý nadšenec do designu interiéru jsem si také prošel vlastními pokusy a omyly a, ano, bavil se při tom. Na to, jak vystřihovat správný střih záclon, nezapomenu nikdy. A nepředvídatelné chameleon Vojta, který se pokouší napodobit vzorek mého oranžově-zeleného koberec, je vždy zábava sledovat!

Nechci předstírat, že Měl bych všechny odpovědi nebo expertní znalosti. Ale rozhodně mám zájem se učit a sdílet, co jsem se naučil. A především, chci sdílet svou lásku k designu interiéru. Protože, jak říká moje milá Tereza, "bez ohledu na to, jak dlouho pracujeme nebo jak velké máme ambice, konečný cíl je mít místo, kam můžeme zavolat domov, místo, které nás odráží a vytváří pocit radosti a pohodlí."